fbpx
telefon

775 208 004

e-mail

ilona@modesnabytek.cz

Otevírací doba studia

Po - Čt : 9.00 - 17.00 / Pá - So : objednané konzultace

Výběr správného odstínu může dramaticky změnit atmosféru a styl vašeho domova, proto je důležité udělat informované rozhodnutí.

Praktické úvahy při výběru barev

Při výběru barev pro váš interiér je třeba vzít v úvahu několik praktických aspektů. Nejprve zvažte primární účel místnosti. Teplé barvy, jako jsou odstíny červené, oranžové a žluté, jsou vhodné do prostor, kde chcete navodit útulnou a energickou atmosféru. Chladnější barvy, jako jsou odstíny modré, zelené a fialové, jsou lepší pro místnosti, kde chcete vytvořit klidné a relaxační prostředí.

 

Dále je třeba zvážit množství přirozeného světla v místnosti. Tmavé barvy mohou místnost zmenšit a utlumit, zatímco světlé barvy mohou prostor opticky zvětšit a rozjasnit. Pokud máte místnost s omezeným přirozeným světlem, zvažte použití světlých barev nebo barev s lesklým povrchem, které odrážejí světlo.

Vliv světla na vnímání barev

Světlo má významný vliv na to, jak vnímáme barvy. Teplé světlo, jako je světlo ze žárovek, vytváří teplejší tóny barev, zatímco studené světlo, jako je světlo z LED žárovek, vytváří chladnější tóny. Mějte toto na paměti při výběru barev pro váš interiér.

Například světle modrá barva může se studeným světlem vypadat téměř šedě, zatímco s teplým světlem může vypadat téměř tyrkysově. Podobně teplá žlutá barva může se studeným světlem vypadat téměř béžově, zatímco s teplým světlem bude působit výrazněji.

Výběr barev podle velikosti a tvaru místnosti

Velikost a tvar místnosti může také ovlivnit výběr barev. Tmavé barvy mohou malé místnosti ještě více zmenšit, zatímco světlé barvy je mohou opticky zvětšit. Stejně tak vertikální pruhy mohou vytvořit iluzi vyššího stropu, zatímco horizontální pruhy mohou vytvořit iluzi širší místnosti.

Zvažte také tvar místnosti. Obdélníky lze relativně snadno zařídit, ale nepravidelné tvary mohou představovat výzvu. Použití různých barev k definování různých částí místnosti může pomoci vytvořit soudržný a funkční prostor.

Kombinace barev s nábytkem a doplňky

Barvy, které vyberete pro svůj interiér, by měly doplňovat i nábytek a doplňky ve vašem domě. Pokud máte výrazný kus nábytku, zvažte použití neutrálních barev na stěnách a doplňcích, aby nábytek vynikl.

Naopak, pokud je váš nábytek neutrální, můžete použít odvážnější barvy na stěnách a doplňcích, abyste vytvořili dramatický efekt. Experimentujte s různými kombinacemi barev, abyste našli to, co funguje nejlépe pro váš prostor a váš osobní styl.

Team MODES decori s.r.o.